Zakrmování včelstva
Každá kapka přijde vhod...
Nejpozději počátkem září by měla být včelstva zcela zakrmena – měla by mít k dispozici 14 – 18Kg sladiny (medu nebo zakrmeného cukru). Matka ještě klade a snadno to prozradí včely – létavky donášející pyl. Již od srpna by mělo být česno zúžené, aby se stážkyním lépe bránilo před slíděním hladových nenakrmených včel z okolí a nebo vos. Podložka varroadna (pokud nechcete získat aktuální přehled o stavu napadení roztočem varroa) je vysunutá až do podzimního přeléčení fumigací. Pokud se chcete přesvědčit o stavu populace roztoče varroa destruktor, ponechte podložku ve varroadnu zasunutou 3-5 dní, nejlépe u krajního a nebo silného včelstva. Podle průměrného denního spadu roztoče pak odhadnete míru napadení včelstva (pokud se jedná o řády jednotek, je to akceptovatelné a provede se standardní přeléčení na konci října nebo na začátku listopadu). Někdy se může stát, že si vaše silné včelstvo během jediného dne přinese stovky roztočů od kolabujícího včelstva v okolí. Pak je nutno včelstvo mimořádně přeléčit, neboť by se standardního termínu již také nemuselo dočkat.
Od prvního do 15.9. je třeba nahlásit aktuální počet včelstev pro zazimování u Českomoravské společnosti chovatelů (https://www.cmsch.cz/evidence-a-oznacovani-zvirat/vcely/). Formulář k vyplnění je k dispozici na https://www.vcelarstvi.cz/dokumenty-cms/hlaseni_poctu_vcelstev-2021.pdf Kdo nic nenahlásí, sám se připravuje o možnost dotace až 90% na pořízení technického vybavení (medomet, zařízení na zpracování vosku apod.)
Z kvetoucích rostlin je zajímavý například břečťan, případně svazenka či hořčice vysetá na pozdější zaorání jako zelené hnojivo. Je to ale pro včely spíše zpestření a nelze tím nahradit včasné zakrmení.
Rozkvetlý koberec břečťanu