Monitoring a léčení včelstva
Během října postupně aktivita včelstev klesá, zmenšuje se plodové těleso a koncem měsíce bývá vhodná doba na přeléčení včelstev fumigací. Ideální situací pro přeléčení je, pokud se již ve včelstvu nevyskytuje zavíčkovaný plod, včely už nevylétají a současně teplota neklesla pod 10 st. C. Proto někteří včelaři před plánovaným léčením klíckují matky, aby jim zamezili v kladení. Je to však dosti nepříjemný úkol, pokud matka není značená a každé otevření úlu během října znamená narušení propolisového tmelu, kterým si včely před zimou zatěsňují všechny škvíry mezi strůpkem a horním nástavkem. Tato izolace je logicky narušena i v případě léčení fumigačním proužkem, na který se před zapálením a zavěšením do horního nástavku nakapává přípravek Varridol.
Alternativa, která nám umožní nenarušovat propolisové zatěsnění strůpku a přitom fumigovat je však možná. V současné době jsou k dispozici vcelku jednoduché přístroje, do kterých se vloží zapálený proužek s léčivem a elektromotůrkem poháněný větrák pak žene kouř i s odpařeným léčivem do prostoru úlu.
Díky tomu včelám nenarušujeme kompaktní zatmelení strůpku k hornímu nástavku a tedy i předcházíme „komínovému efektu“, pokud během léčení pofukuje. Obecně větrné počasí je pro fumigaci naprosto nevhodné a značně snižuje účinek léčení. Po vyhoření fumigačního papírku je třeba dotěsnit i otvor, kterým jsme do úlu kouř s odpařeným léčivem vháněli a nechat úl zavřený cca 30minut. Poté otevřeme česno a následně po 12 – 24 hodinách zkontrolujeme spad roztoče na podložce podmetu, zapíšeme si výsledek a očistíme podložku. Pokud vkládáme fumigační proužky přímo do nástavku tzv. „na hřebík“, je třeba rovněž zkontrolovat, zda vyhořel proužek s léčivem až nahoru k hřebíku.
Pokud hořící zóna zhasla před místem nanesení léčiva, je nutno léčení opakovat.