Květen – měsíc rozvoje a kontrol
Zatímco v dubnu se ještě mohou vyskytnout chladnější dny a leckdy váháme zda úl rozšířit, květen už obvykle nabízí přebytek květů, pylu, nektaru. Rozvoj včelstva je v této době bouřlivý a je nutno neustále sledovat obsazenost úlu, zakladené plochy plodu, případný výskyt matečníků a přísun sladiny. Je nutné mít připraven dostatek rámků a další nástavky, aby včelař využil stavebního pudu včel, který je v tomto měsíci nejsilnější. Během roku bychom měli vyměnit alespoň třetinu rámků. Tmavé rámky vyřazujeme (pokud vyběhl plod, což lze zajistit umístěním rámku k okraji úlu nebo nad mateří mřížku do medníku) a nahrazujeme je novými rámky s upevněnou mezistěnou. Pokud zapomeneme vložit rámek, včely si v prostoru okamžitě vystaví divočinu. Pokud máme k dispozici prázdný rámek, můžeme ji zužitkovat pomocí úchytek na mezistěny – viz obrázek.
Nasazujeme medníky a převěšujeme do nich rámky z plodiště, které jsou zcela zanešeny medem a nebo jsou se zavíčkovaným plodem. Na původní místo převěšených rámků doplňujeme nové rámky s mezistěnou. Pokud je výhled počasí nejistý, držíme plodové těleso v plodišti pohromadě. Pokud je však týdenní předpověď příznivá (teploty přes den nad 17st. C a slunečno, teploty v noci 10 st. a více), probíhá silná snůška, můžeme si dovolit nové rámky s mezistěnou tzv. „nazebrovat“ – tedy krom krajních kryc´ích rámků s pylem a sladinou střídáme v plodišti umístění plodového rámku s novým rámkem s mezistěnou. Snížíme tak pravděpodobnost narážení matečníků a tendenci rojení.
Podobný efekt proti rojení nám poskytne i vytvoření oddělku. Snadno si jej připravíme, pokud přemístíme např. 3 rámky se zavíčkovaným plodem (obsednuté včelami, ale POZOR – nesmí na nich být matka!!!) do samostatného úlu a tyto „obložíme“ z obou stran rámky se sladinou. Pokud takto převěsíme i rámek s pěkným matečníkem, ušetříme pár dní, ale pokud matečník nenalezneme, stačí do oddělku (osiřelce) přidat cca po 3 dnech rámek s čerstvým plodem (bez matky). Včely v oddělku si z čerstvého plodu obratem matečníky vytvoří a pak už zbývá počkat 12 dní do vylíhnutí a cca další týden do rozkladení nové matky. Pozor však, úl s oddělkem po zalítání včeliček už nelze přemísťovat (leda byste jej odvezli cca 10km a dále). Proto si dobře rozmyslete, kam oddělek dáváte, protože kolem úlu byste měli mít i dobrý prostor pro další péči. Nahusto posazené úly s oddělky těsně vedle sebe mohou zvyšovat nebezpečí, že se matka po snubním proletu nevrátí do svého úlu. Oddělek by měl být v teple a tak je lépe zúžit česno úlu s oddělkem. Po vytvoření oddělku (pokud nemusíte vkládat rámek s čerstvým plodem) byste jej neměli rušit. Kladoucí matka v oddělku se často pozná i podle intenzity letu včel a zejména pokud létavky začnou nosit více pylu – vyživují již nakladený plod – a to je třeba začít oddělek rozšiřovat.
Koncem května, zejména v teplejších polohách, se často již vytáčí med. Po vytočení medu rámky proberte a vracejte vykropené vodou pouze ty světlejší. Tmavé rámky dejte do tavidla nebo zmuchlejte pro vyvaření vosku dřív, než si je najde zavíječ voskový. Vosk se hodí na výrobu mezistěn, rok od roku je dražší a netrpí tolik inflací, jako peníze.
Pokud je příznivo a v úlu se objeví prostor (třeba i ve víku, kam jste zapomněli umístit strůpek), včely jej díky silnému květnovému stavebnímu pudu okamžitě zužitkují – viz obrázek…